2011 року відбувся Всеукраїнський з'їзд музеїв

Цей будинок є одним з найцікавіших як на мене у нашому місті. Насамперед він вражає своєю нестандартною, як для Черкас, архітектурою. Погодьтеся, що на наших вулицях споруди  в такому стилі знайти неможливо. Мова зараз піде про будинок грабаря Лисенка, який розташований по вулиці Вишневецького 36.

Це зовсім не казковий Блакитний Палац. І зовсім він не схожий на ренесансний будинок Щербини. Таку споруду без проблем можна зустріти в містах Центральної та Східної Європи, та навіть у Львові, і там він легко загубиться серед схожої архітектури. Та для Черкас це справжнє чудо. І ми, звикнувши до нього, майже не помічаємо існування. Погодьтеся, годинник на фасаді будинку Лисенка додає йому солідності і схожості на міські ратуші Європи.

Та на жаль, споруда має дуже скупу історію. А правильніше буде сказати, що я маю про цей будинок мінімум інформації. Хто такий був грабар Лисенко? Хто є архітектором? Коли був побудований? На всі ці питання я не маю відповідей. Тому і вимушений пишномовно, з епітетами заповнювати контент сторінки.

Відомо – наступне. Будинок був зведений на кошти грабаря Лисенка наприкінці ХІХ століття. Чи жив тут сам Лисенко, чи ні – невідомо. Але в той час тут розміщувалась музична школа. Певно школа була приватною, оскільки державна тільки з’явиться в 20-30 роки. Пізніше в будинку розмістили також приватну чоловічу гімназію.

На останній варто зупинитись докладніше. На початку ХХ століття Черкаси мали дві чоловічі гімназії. Перша – міністерська, та що коло Замкового узвозу. А інша – приватна Гороновського, яка була заснована і розміщувалась у будинку Лисака з 1905 року. Пізніше (коли точно – невідомо), вона звідти з’їхала. Тобто, схоже, саме вона оселилась в будинку Лисенка після 1905 року. Наголошую, це мої власні висновки – можу і помиляться.

Із початком Першої Світової війни, Черкаси, як і вся імперія, переходять на військові рейки. В будинку Лисенка розміщують (1914 рік) шпиталь для поранених. Таких шпиталів по Черкасам було до десяти. Місто було перетворене на справжнє лазаретове містечко. Для шпиталю міська влада виділила лише частину приміщення. А гімназисти опікувалися пораненими, що поступали до лазарету. В місті навіть був створений загін із 70 школярів, які активно допомагали транспортувати військових із вагонів до шпиталів.

Пізніше, у будинку розмістили міський архів та краєзнавчий музей. Схоже, що це сталося у міжвоєнний період. Оскільки, в описі історії Черкаського краєзнавчого музею, не згадується про його перебування в будинку Лисенка, маю здогадку, що тут перебували лише частина фондів. Ймовірно, з архівом була аналогічна ситуація.

Після буремних подій Другої Світової війни (я вважаю, що з 1954-1965 роки), будівлю було перетворено на драматичний театр. З 1 вересня 1965 року, коли була відкрита сьогоднішня споруда театру - тут оселився Будинок офіцерів.

З 1993 року в будинку Лисенка розміщувалась газета «Вечірні Черкаси». Зараз в його приміщеннях знаходиться банківська установа.

Особисто для мене, будинок Лисенка залишив більше запитань ніж відповідей. Відчуваю, що у нього набагато цікавіша історія ніж описана вище. Сподіваюсь колись, ми дізнаємось все, що не потрапило до цієї статті.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Як вам новий дизайн сайту?

Строительная доска объявлений на сайте fortstroi.com.ua
Как заработать на недвижимости, подробнее на сайте comintour.net
Придомовая территория, норматив здесь http://stroidom-shop.ru/pravila/pridomovaya-territoriya.html