Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /var/www/vhosts/history.cherkassy.ua/httpdocs/modules/mod_simple_informer/helper.php on line 48

Установа відкрилась в Черкасах у 1864 році. Це один із перших банків нашого міста. Його створили представники різних громад, черкаські купці та підприємці з капіталом у 50000 рублів. Та в 1865 році в провінційних Черкасах виник грандіозний скандал: керівник банку взяв сам в себе позику на 10000 рублів для зведення власного будинку. Для залагодження цієї справи сам керівник попросив київського губернатора зняти його з посади. Але невдовзі з’ясувалось, що взято було в два рази більші кошти.

Будинок звели на честь 50-річчя діяльності установи на черкаському ринку фінансових послуг і. Отже і цифри на фронтоні свідчать про це – «1864-1914». На фасаді також можна побачити літеру «L», що є позначенням ювілейного (50-річного) зведення будинку. Дивно, що таку будівлю банк зміг собі дозволити лише через півстоліття, а до цього установа тулилась по різним приміщенням міста.

Своїм виглядом будинок прикрасив перетин вулиць Смілянської та Хрещатик (тоді Миколаївську). Місто збагатилось ще одним архітектурним шедевром.

Будівництво коштувало майже 19000 рублів. До речі, авторство будинку, як і багатьом спорудам Черкас, приписують Городецькому. Та це є не доведеним фактом. Але є випадок з приїздом до Черкас української канадки, яка є нащадком відомих меценатів Симиренків – Тетяни Симиренко. Так от, побачивши будинок вона вигукнула – «Так це ж Городецький!». Ще йому приписували авторство цієї споруди черкаські архітектори Ренькас та Урсатій.

Вхід до будинку виділяється динамічними смугами, що утворюють навколо дверного отвору малюнок, який нагадує крила метелика. Верхня центральна частина споруди завершується куполом оригінальної форми, що підкреслює ріг вулиць виступаючи на півциркульним об’ємом з мансардним поверхом, вертикально розкресленими пілястрами. Другий поверх акцентовано широким балконом, оздобленим параболічної форми багатопрофільним карнизом та увінчаний масивним кулеподібним декоративним куполом.  Будинок прикрашають ковані грати на балконах та даху. Бічні фасади мають широкі ризоліти, оформленні пілястрами та пластичним завершенням. В декорі фасаду використані куті деталі вишуканого малюнку. Вікна різноманітних розмірів, двостулкові, видовжених пропорцій, тристулкові ­– широкі з лучкової форми фрамугами. Низ оздоблений широкими вітринами. Надвіконня оздоблене цегляними прикрасами. В декоративному рішенні відчувається вплив архітектурного стилю модерн та використання окремих елементів неоренесансу.

Після другої світової війни на першому поверсі будівлі розміщувався цех цинкографії та друкарні плоского друку. В ньому використовувались матеріали, які завдавали шкоду споруді. Тому ці цехи були вивезені з приміщення.

З 60-х приміщення стало одним із духовних центрів Черкас, справжнім вогнищем культури. Саме тут працював легендарний Василь Симоненко.

Зараз тут знаходиться редакція газети «Черкаський край» (колишня «Черкаська правда» - перша черкаська обласна газета) та «Вечірні Черкаси». Також в споруді розміщено музей Василя Симоненка.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

DiscoverCars WW