Увійти Зареєструватися

Увійдіть до свого акаунта

Ім'я користувача
Пароль *
Запам'ятати мене

Створити акаунт

Поля відмічені зірочкою (*) - обов'язкові.
Ім'я
Ім'я користувача
Пароль *
Повторіть пароль *
Email *
Повторіть email *
Компоненты, модули, шаблоны и другие Расширения Joomla

No events today...


А от про наступну споруду дореволюційних Черкас відомо дуже мало. Тому і стаття вийде невеличкою.

Я завжди вважав цей будинок зведеним у сталінські часи. Щось в його архітектурі нагадувало мені типові радянські магазини того часу. Та це виявилось не так, хоч і заглядаючи у минуле цієї будівлі, стає зрозуміла моя помилка.

Багато народжених у 80-ті (або ще раніше) роки з радістю і захопленням у серці згадує своє відвідання цього магазину. Я, до речі, одного разу вчинив такий скандал через не куплену іграшку, що не замовкав аж до самого дому. А взагалі хто так не робив? Дивлячись старий радянський мультик про дядю Стьопу, як хуліган руйнує іграшки в магазині, або про іграшкових футболістів, за яких вболівали всі іграшки дитячого магазину, в уяві постає саме ця будівля. Так, це споруда  радянського магазину, який носив дзвінку і таку привабливу назву – «Дитячий світ».

Будинок зведений на початку ХХ століття. Як і до кожної черкаської споруди ім’я архітектора, якої – невідоме, існує думка, що запроектував її Городецький. Так це чи ні вже неможливо дізнатись, тим більш, що оригінального в ній залишилось небагато. Отож підведемо підсумок: дата зведення – невідома, архітектор – невідомий.


До жовтневого перевороту тут містився універсальний магазин, а також інші крамниці купців братів Малишевих. Ці ж підприємці тут торгували і колоніальними товарами. Так називалась продукція, яка завозилася до Європи з її африканських, азіатських та американських колоній.

Після революції з 1917 по 1925 рік будинок використовувався як спортивний центр Всеобучу. Це система обов’язкової військової підготовки громадян, яка існувала в РРФСР і Радянському Союзі. Звідси вийшло багато перспективних спортсменів, які прославили Черкаси. Серед них чемпіон України з легкої атлетики Микола Багрін та рекордсмен-легкоатлет Гренаківський. А також спортсмени, які виконували унікальні гімнастичні номери – Федір Якутович та Борзяк. Перший, до речі, мав дуже цікаву біографію, про яку варто написати окрему статтю. Якутович закінчив свою кар’єру у Війську Польському.

У 60-х роках будинок зазнав реконструкції. До нього був добудований третій поверх.

Існує старе фото, де гімназисти-прогульники розмовляють із міськими жандармами, певно пояснюючи їм свою відсутність на заняттях. Так і зараз сучасні правоохоронці полюють на гультяїв з пивом у руках.


  На сайті 25 гостей та відсутні користувачі

  Flag Counter

    © Черкаський Хронограф

  Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на сайті дозволяється за умови посилання на history.cherkassy.ua. 

  Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на history.cherkassy.ua.

   

  Сайт історії міста Черкаси.

  Зв'язатися з нами можливо за електронною адресою: mailsms@ukr.net

   

  На даний момент сайт не має груп у соціальних мережах, але з часом вони будуть створені

  Ім'я:
  Email:

  Підписатись на повідомлення електронною поштою про вихід нових статтей. Ніякого спаму