Увійти Зареєструватися

Увійдіть до свого акаунта

Ім'я користувача
Пароль *
Запам'ятати мене

Створити акаунт

Поля відмічені зірочкою (*) - обов'язкові.
Ім'я
Ім'я користувача
Пароль *
Повторіть пароль *
Email *
Повторіть email *
Расширения Joomla 3

No events today...


А от і ще один шедевр Городецького. Оброслий торговими наметами, кіосками та рекламами, що загороджують його первісний вигляд. Не зовсім ошатний і давно реставрований палац постає перед нами в центрі міста. Це – будинок колишньої жіночої гімназії, а нині Черкаський міський Центр дитячої та юнацької творчості. Будинок знаходиться майже на перехресті вулиць Шевченка та Смілянської. Раніше, звичайно, це місце не було центром Черкас. Та зараз неможливо уявити місто без цієї архітектурної пам’ятки.

Архітектором цього будинку став популярний серед заможних черкащан Владислав Городецький. Його зводили з 1903 по 1905 рік.

Жіноча гімназія стала першою будівлею в місті у стилі модерн. Це двоповерховий мурований будинок витриманий в суворих, чітких формах неокласицизму. Але, разом з тим, у декорі відверто переважають «модернові» мотиви: ліпні гірлянди квітів, «черепашки» на даху, різні химеричні прикраси. Будинок за адресою Смілянська 33 має оригінальний незвичайний не тільки в Черкасах план і фасад, оздоблений елементами класичних історичних стилів, поданих так само, як і в Києві, сміливо й енергійно в дусі стилю модерн - без усяких скидок на провінцію.


Вважається, що Черкаси зобов’язані саме Городецькому появою і поширенням там стилю модерн, і почалося все це з будинку жіночої гімназії. Цей двоповерховий солідний будинок не мав звичних з поняттям модерн криволінійних форм, потрійних ліній, журливих макаронів та рапорт них рослино-геометричних орнаментацій. Модернізм полягав тут у незвичному, нетрадиційно розробленому плані, сміливому використанню й поєднанні декоративних елементів, у гірляндочках, напнутих на пласкі пілястри, у діагонально розкреслених шибках великих вікон. Все це дивувало і вражало.

Громадськість міста тривалий час домагалися відкриття середнього учбового закладу для дівчат і неодноразово зверталася в цій справі до влади. Нарешті. Міністерська, тобто казенна, жіноча гімназія в Черкасах відкрилася у 1902 році – в двох найманих будинках, що належали власниці приватного жіночого училища пані Ю.А.Летц. А тим часом на прохання міської думи Городецький виконав проект нового гімназійного приміщення Черкаської жіночої гімназії.

29 жовтня 1903 року цей проект розглянула педагогічна рада гімназії, зазначивши, зокрема, що «…без сумніву, естетичний бік взятий до уваги при укладанні проекту, і що можна було б подати проект будинку менш гарного; але учбовий заклад не повинен являти якусь коробку або бути зовні схожим на казарми; чим він красивіший, тим краще, й якщо місто не шкодує коштів на спорудження такого гарного будинку, так це робить йому честь». Обстоюючи запропонований Городецьким проект, педагогічна рада вважала, що архітектор «…добре обізнаний як із сучасними вимогами так із спорудженням учбових закладів у Західній Європі». Начальник гімназії зазначав, що «…ця вишукана робота, так вправно виконана найталановитішим київським архітектором Городецьким,... без сумніву стане окрасою міста». А листом від 8 грудня 1905 року він сповіщав попечителя Київського учбового округу, що «…новоспоруджений будинок цілком готовий і може бути зайнятий під приміщення жіночої гімназії».

Вперше поріг жіночої міністерської гімназії 360 юних міщанок переступили у грудні 1905 року. Заклад могла собі дозволити лише багата еліта тодішніх Черкас. Виховання тут було класичне, в усьому дотримувались тону великосвітського суспільства. Дівчаток вчили як стати «баринями». Начальником жіночої гімназії й директором гімназії чоловічої була одна й таж сама особа – Олександр Леплинський. Але, крім чоловіків, до викладацького складу жіночої гімназії входили і жінки. Більшість з них були випускницями інституту благородних дівиць, які виховувались разом з княжнами і графинями, відвідували бали з великими князями. Тому ці викладачки були найвищим бомондом Черкас і повіту. Казали так: «гірке горе офіцерові, якщо його дружина з казенної жіночої гімназії…». Учительки гімназії жили своїм інтимним, таємним гуртком. Більшість серед них були одинокими, старими дівами. До нашого часу навіть дійшло прізвище викладачки німецької мови, яка вчителювала у гімназії – М.Р.Гіпдич.

Деякі викладачі були спільними з чоловічою гімназією. Одним з них був Іван Чуприна, який 1911 року переміг на виборах до міської думи.

Почесною попечителькою гімназії була К.А.Балашова. А ще відомо, що Костянтин Паустовський згадував про свою тітку, яка була начальницею Черкаської жіночої гімназії.

Споруда коштувала місту 83 тисячі рублів, але ніхто в Черкасах, здається, не жалкував і не жалкує досі, що місто справді одержало свою окрасу.

У часи першої світової у цьому будинку розташовувався госпіталь. Світова війна плавно переросла в революцію, а вже після цих трагічних подій будинок продовжував бути навчальним закладом. Відносно мирне життя минуло швидко і вибухнула вже друга світова. У повоєнні роки тут розміщувалась середня школа №4. У 1985 році будинок був переобладнаний під Палац піонерів, що з кінцем Радянської України перетворився на Центр дитячої та юнацької творчості.

За радянських часів черкаські ідеологічні керівники вирішили, що класицистичні доричні метопи на центральному ризаліті можуть негативно впливати на світогляд «юних ленінців», отож метопи затулили якимись панно на «піонерські», «зрозумілі» сюжети.

У часи другої світової за будинок тривали серйозні бої. Фашисти облаштували тут опорний пункт. Під час наступу «червоних» на Черкаси у грудні 1943 року, старший лейтенант, начальник хімічної служби Вахтанг Чіковані за власною ініціативою очолив підрозділ піхотинців, що штурмом захопив будівлю. Це засвідчує меморіальна дошка на фасаді. І саме завдяки йому будинок вцілів.

Визначним є те, що дана будівля є чи не єдиною в Черкасах, яка залишилась за більш як сторічної забудови міста у незмінному стані.


  На сайті 17 гостей та відсутні користувачі

  Flag Counter

    © Черкаський Хронограф

  Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на сайті дозволяється за умови посилання на history.cherkassy.ua. 

  Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на history.cherkassy.ua.

   

  Сайт історії міста Черкаси.

  Зв'язатися з нами можливо за електронною адресою: mailsms@ukr.net

   

  На даний момент сайт не має груп у соціальних мережах, але з часом вони будуть створені

  Ім'я:
  Email:

  Підписатись на повідомлення електронною поштою про вихід нових статтей. Ніякого спаму