Увійти Зареєструватися

Увійдіть до свого акаунта

Ім'я користувача
Пароль *
Запам'ятати мене

Створити акаунт

Поля відмічені зірочкою (*) - обов'язкові.
Ім'я
Ім'я користувача
Пароль *
Повторіть пароль *
Email *
Повторіть email *
Шаблоны для Joomla 3 здесь
1990 року народився футболіст О.О.Лобов

Повернемося на Казбет. Заздалегідь знаючи, що стаття вийде короткою, усе одно пройдемося по вулиці Івана Франка.

Ця вулиця простягається від Кавказької і, перетинаючи половину міста, закінчується майже біля самої залізниці, вулицею Івана Гонти.

Вулиця Франка була утворена 1893 року. Хоча, на плані міста 1893 року вона вже існує. Напевне, вулиця була запланована ще Вільямом Гесте, та роботи з її будівництва закінчилися тільки наприкінці ХІХ століття. На той час вона була на два квартали коротше. Частини за Надпільною не існувало.

Отже, 1893 року вулиця носила назву Руськополянської. Чому так? Можу лише допустити, що вона вказувала напрямок на Руську Поляну. Дорога на це село проходила трохи південніше. На той час селяни в’їжджали до Черкас в районі вулиці Грушевського.


1923 року, під час радянської хвилі перейменувань, вулиця отримала сучасну назву – Івана Франка.

На плані Черкас 1793 року можна помітити, що тоді, майбутня вулиця була заселена лише в межах кварталу між Хрещатиком та Кавказькою. З 1893 року, вона, простягається ще на 4 квартали, аж до Надпільної. Десь в 50-х роках ХХ століття вулиця Франка продовжена майже до залізниці. До речі, асфальт тут розпочинається тільки від Хрещатика.

На Казбеті початку ХХ століття селилося найбідніше населення міста. Звісно, через це, і по вулиці Франка осідали далеко незаможні мешканці. Відповідно, їх оселі, мали вигляд сільських глиняних хат накритих соломою. Цегляних мурованих будівель вулиця, схоже, не мала. Якщо щось і збереглося до наших днів, то у видозміненому, обкладеному цеглою вигляді. Історичної цінності ці будівлі не несуть.

Що цікавого знаходиться на вулиці Франка? Це старовинний Троїцький цвинтар, який розміщений у кварталі між Благовісною та Надпільною. Мені не вдалося встановити приблизний час його утворення. На плані міста 1893 року це кладовище не позначено. Напевно, воно тут з’явилося десь на початку ХХ століття. Цвинтар діяв до 50-60-х років. Зараз він закритий.

На території кладовища була побудована Петропавлівська церква. Точне її місце розташування невідоме. Церква була зруйнована більшовиками у 1930 році.

Ось і все, що можу написати про вулицю Івана Франка. Впевнений, що багато фактів та цікавих історій залишилося «поза кадром». І можливо, колись ми дізнаємось більше. Обов’язково не омину цього моменту і доповню статтю.

  На сайті 39 гостей та відсутні користувачі

  Яндекс.Метрика
  Flag Counter

    © Черкаський Хронограф

  Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на сайті дозволяється за умови посилання на history.cherkassy.ua. 

  Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на history.cherkassy.ua.

   

  Сайт історії міста Черкаси.

  Зв'язатися з нами можливо за електронною адресою: mailsms@ukr.net

   

  На даний момент сайт не має груп у соціальних мережах, але з часом вони будуть створені

  Ім'я:
  Email:

  Підписатись на повідомлення електронною поштою про вихід нових статтей. Ніякого спаму