1958 року новозбудованому стадіону присвоєно ім'я Ленінського комсомолу, до цього він називався "Колгоспник", 2009 року біля ринку встановлено скульпртури персонажів п'єси "За двома зайцями"

Ще сто років назад Черкаси закінчувались цією вулицею. Це сучасна – Добровольського. Вулиця відома з 1893 році. Тоді її назва була Сінна. Все через те, що на вулиці розміщувалась Сінна (тепер 700-річчя) площа. У 1916 році була перейменована на Рафінадну. Зрозуміло, що ця назва пов’язана з Черкаським цукрорафінадним заводом. А от у 1971 році вулиця знову змінила своє ім’я. Тепер на честь космонавта, уродженця Одеси, Добровольського Георгія Тимофійовича. Саме цього 71-го року його спусковий апарат космічного корабля «Союз-11» під час повернення на Землю роз герметизувався, що привело до загибелі екіпажу.

Півтори сотні років тому у Черкасах був один промисловий гігант – цукрорафінадний завод. Він був заснований у 1854 році і розміщувався на околиці міста біля хутора Кривалівка. Завод був Тульсько-Черкаським акціонерним товариством, однією з найбільших цукроварень у Російській Імперії. Найсучасніше обладнання, на той час, було закуплено в Чехословаччині. На початку ХХ століття потужність заводу складала 1,5 мільйони пудів (24,5 тисяч тон) цукру на рік. В той же час штат співробітників складав 622 працівника.

З часом підприємство почало розвивати свою інфраструктуру. Довкола з’явились допоміжні цехи, ремонтні майстерні, гуртожиток, їдальня. Пізніше звели клуб та лікарню. Працівники почали селитися на протилежному боці вулиці. З початку ХХ століття на заводі почало працювати професійне училище, яке готувало кадри для підприємства.

Основну масу робітників складало безземельне селянство, яке з початком промислового буму потягнулось до міста. Цікавий факт, що серед працівників були мешканці не тільки українських губерній. Так у 1886 році на завод прийняли 112 білорусів, на строк 10 місяців, з оплатою у 7 рублів на місяць. На підприємстві була 12-годинна зміна.

Тогочасні умови праці не задовольняли людей. На заводі почалися страйки. У квітні 1887 року страйкарів розігнала поліція. Страйки продовжувались. Вулиця пам’ятає 2 (15) листопада 1901 року, 1905 і 1906 рік, сутички робітників з поліцейськими та адміністрацією. На мітингу 25 червня 1906 року біля заводу зібралося близько 2 тисяч чоловік, які слухали виступ депутата Державної думи, колишнього працівника Черкаського цукрорафінадного заводу, уродженця Сміли Вирового Захарія Івановича (Захар, Орлик, Кобчик) про роботу парламенту та революційні події в імперії. Налякана заворушеннями адміністрація підприємства оголосила локаут (тимчасову зупинку). Після цього рафінадний завод поновив роботу тільки у серпні 1912 року. Правда не на довго. За часів революційного хаосу завод закрили.

Підприємство відновило випуск продукції вже за більшовиків, а саме 2 листопада 1924 року. За сезон 1924/25 років було вироблено 2,5 мільйона пудів (41 тисяча тон) цукру. Завод почав відновлюватись. На прикінці 1928 року на перехресті з бульваром Шевченка збудували Палац культури підприємства, а за ним спортивне містечко, був закладений парк відпочинку.

Почала розбудовуватись і вулиця. ЇЇ забрукували на протязі двох кварталів, з’явились тротуари.

У 1937 році цукрорафінадний завод випускав продукції в 4,5 разів більше ніж на початку століття. Звичайно зараз цей факт стає зрозумілим, оскільки за 20-25 років удосконалилось не тільки обладнання, а й технології.

У часи другої світової війни, в серпні 1941 року на вулиці Рафінадній був організований збірний пункт 38-ої армії. Дуже серйозні бої тривали на вулиці і в 43-ого під час наступу Червоної армії. В цей період більшість будинків були зруйновані. А от цукрорафінадний завод зміг відновити свою роботу тільки в 1951 році.

На жаль зараз підприємство переживає також тяжкі часи. Робота була зупинена ще у 1998 році. Та згадуючи славну історію підприємства – з нетерпінням чекаємо відродження заводу.

У 1986 році, на честь святкування 700-річниці з дня заснування Черкас, площу Сінну перетворили на площу з однойменною датою.

Додати коментар


Захисний код
Оновити