1958 року новозбудованому стадіону присвоєно ім'я Ленінського комсомолу, до цього він називався "Колгоспник", 2009 року біля ринку встановлено скульпртури персонажів п'єси "За двома зайцями"

Захопившись темою про загальну історію Черкас давно вже забув про міські вулиці. Отож знову вирішив повернутись і відновити цю тему з вулиці Благовісної.

Це одна з найголовніших транспортних артерій міста. Вулиця Благовісна тягнеться майже на 7 кілометрів, починаючись від Добровольського, а закінчується Можайського. Отже поринемо у її історію…

Благовісна існувала з самого початку перепланування Черкас, а саме з плану Гесте 1825 року. Перша згадка про неї датується 1879 роком. На той час вона носила назву Бульварної. Чому саме було таке ім’я – невідомо. Можливо, через близьке розташування вулиці Старочигиринської (Шевченка), але на той час (1879 рік) там ще не було обладнано бульвару. Хтозна, можливо авансом. А ще є варіант, що бульвар існував на Благовісній. Але згадок про його існування немає. Одна з загадок… Так вулиця і називалася Бульварною аж до 1923 року. На хвилі радянського перейменування вона змінює ім’я – вулиця Жовтневої революції. Тут і гадати непотрібно чому саме така назва. 1923 рік – все і так зрозуміло. З 1941 по 1943 рік, на час вже німецької окупації її перейменували на вулицю Кропивницького в честь батька українського театру Марка Лукича. З поверненням червоних, вулиця знову повернула своє радянське ім’я. А  у 1967 році назву вулиці було скорочено до Жовтневої і приєднано до неї провулки Шкільний та Кармелюка.. У 1997 році їй було присвоєно нову назву – Благовісна, через розташування на ній чотирьох храмів (трьох православних та одного протестантського).

Пропоную вирушити прогулянкою вулицею Благовісна, у напрямку автомобільного руху по ній.

По цій вулиці розташоване (точніше розташовувалось) підприємство «Черкаське пиво», про нього вже йшлося в статті присвяченій вулиці Вербовецького.

У кварталі обмеженими вулицями Горького та Чехова, а також Благовісною та Ільїна, знаходився Свято-Онуфріївський чоловічий монастир. Рішення про будівництво і освячення останнього відбувались з 1901 по 1906 рік. За комуністів монастир було скасовано. Це відбулося у лютому 1923 року. На його подвір’ї стояла церква в ім’я свята Казанської ікони Божої Матері. ЇЇ фундамент схований десь під спорудами повстяно-валяльної фабрики, яка розмістилася після 1923 року в монастирських стінах.

У одній з будівель монастиря, а саме в колишній трапезній церкві ченців, нині розміщується храм на честь свята Різдва Пресвятої Богородиці. Його переселили на це місце після зруйнування церкви на Базарно-Різдвяній площі. Цей храм діяв і в радянські часи. Старожили розповідають, що в великі церковні свята квартали біля церкви посилено патрулювались міліцією і дружинниками для запобігання залучення молоді до них.

На розі Благовісної і Хмельницького височіє сторожова вежа Черкаського слідчого ізолятору. На цьому перехресті він з’явився 1932 році. До цього тут стояв млин, будівлю якого рішенням ЧК переобладнано під Черкаську слідчу тюрму. У часи німецько-радянської війни, фашисти в ній утримували заарештованих і полонених. Після війни частково зруйновану будівлю довелося відновлювати. 1964 року на базі Черкаської слідчої тюрми було створено слідчий ізолятор.

Перетнувши вулицю Вишневецького, опиняємося біля будівлі науково-виробничого комплексу «Фотоприлад». Його засновано 1962 року на площах артілі «Перемога». У 1965 році для організації власних розробок утворене спеціальне конструкторське бюро. На початку 70-х років «Фотоприлад» став головним підприємством Союзу з розробки і виробництва приладів хіміко-фотографічної обробки і дешифрування аерофотоматеріалів. З 1972 року підприємство переорієнтовується на вироби точної механіки, оптико-механіки та оптико-електроніки спеціального призначення. Складна економічна ситуація у 90-ті роки змусила зосередитись на випуску медичної техніки. У 1999 році тут розпочалось виробництво танкових прицільних комплексів. Зараз на підприємстві працює близько 1000 осіб.

По вулиці існує багато будинків, історія яких не збереглась. Пропоную оглянути їх (наскільки це можливо) в одному абзаці. Цікавий будинок під номером 168 на перехресті з вулицею Дашкевича. Відомий лише рік його зведення – 1917 (можливо надбудований другий поверх). Прості житлові будинки під номерами 153 та 183 також цього року. Майже зруйнований будинок (хатинка) під номером 186 взагалі 1901 року. Поряд (№198) 1917 року. До того ж більша частина кварталу між Піонерською та Небесної Сотні – це старовинні особняки з оригінальними фасадами. Рік зведення і колишніх власників встановити не вдалося. Серед сучасної забудови зберігся також «невідомий» будинок №297 на розі біля Піонерської. Схоже 30-х років, але можливо і раніший.

До речі, майже на розі Благовісної зі Смілянською, а саме десь напроти входу до центрального ринку, існував Народний дім. Зведений він був у 1902 році і більш нагадував сарай, але краще послухати очевидців його існування. «В 1902 году помещение для Народ­ного дома было построено.

Внешне оно было похоже на длинный амбар, стены были заштукатурены и побелены одинаково, как внутри, так и снаружи. Пол был устлан обычными кирпичами, на которые были установлены длинные скамейки без спи­нок, места не были отмечены. По середине был широ­кий проход в полтора-два аршина. На стенах были пронумерованы ряды. На фронтоне сцены красовалась суфлёрская будка, за которой в углубленном месте были расставлены скамейки для оркестра, а сверху загоро­жено барьером в целях пред­осторожности, как и во всех порядочных театрах. За сценой были устроены из досок две довольно примитивные уборные, где артисты должны гримироваться, переоде­ваться: одна - для женщин, другая - для противополож­ного пола. Во дворе были установлены качели, карусе­ли и так называемые «гигант­ские шаги». В центре дво­ра было отведено место для музыкантов. Далее была пло­щадка для танцев и разбит небольшой скверик с алле­ей вокруг. И двор, и скверик были обнесены забором, че­рез который с легкостью пе­релезали босоногие ребята. В воскресенье и праздничные дни в Народном доме устраи­вались гулянья...».

Не зважаючи на свою давню історію, вулиця Благовісна не має багато пам’яток та знаменних місць, про які варто розказати. Пропоную на цьому зупинитись і переходити до інших, більш цікавіших черкаських магістралей.

Додати коментар


Захисний код
Оновити