Втратили Черкаси і цей будинок. Взагалі багато будинків було зруйновано. Це відбувалось за часів громадянської та другої світової воєн. На жаль, чи не найбільшу кількість споруд місто втратило під час своєї розбудови як обласного центру. Будинок Зільбермана – це перший випадок. Споруда зруйнована денікінцями. Розглянемо її докладніше.
Дата побудови будинку Зільбермана точно не відома. Скоріш за все це кінець ХІХ початок ХХ століття, як і приблизний час забудови всієї центральної (історичної) частини міста. Також, окрім дати зведення, невідомо ще й ім’я архітектора. Існує, традиційне для Черкас припущення, що це справа рук Владислава Городецького. Певно треба зробити розділ сайту з будівлями, які приписують цьому видатному архітектору.
Отож, повернемося до будинку. Будівля належала Абраму Григоровичу Зільберману. Це був його торговий дім. Дехто вважає, що окрім торгового дому, тут містилося його власне помешкання. Для того щоб це спростувати заглянемо в минуле та дізнаємось хто цей Зільберман.
Виявляється, що Абрам Зільберман був петербурзький купець першої гільдії. Торговий дім «А.Г. Зильберманъ и С-ья» спеціалізувався на продажу мануфактури. Подібні доми були також в Єкатеринославі (тепер Дніпропетровськ), де містилась головна контора та Харкові. На початок ХХ століття торговому дому належала мережа магазинів та гуртових складів, а також значна кількість нерухомості. У Дніпропетровську будівлі цих магазинів побудував архітектор Дітріх Тіссен. Звичайно це припущення, але до Городецького можна додати ще одне прізвище можливого творця споруди.
Після смерті Абрама Зільбермана в 1904 році дім формально не змінив господарів. Спадкоємці не просто не стали ділити торговий дім, але й повністю зберегли його назву. Справи вони вели настільки успішно, що в 10-х роках перевели головну контору з Єкатеринослава до Харкова.
Будинок був цегляний двоповерховий. Розміщувався на розі вулиць Хрещатик та Вишневецького (там де був «Юний технік»). Виконаний з використанням архітектурних стилів неоренесансну та бароко. Наріжна частина будинку була акцентована напівциркульним виступаючим об’ємом, широким балконом з ажурною металевою решіткою та увінчана розкішним декоративним куполом з лускоподібним дахом (подібний залишився в будинку Цибульських). Купол оздоблений двома рядами слухових вікон з облямуванням, що притаманні стилю бароко.
Фасадна частина будинку була чудово оздоблена різноманітним різьбленням, яке передавало неописуєме почуття неоренесансну. Дивлячись на цей будинок, збудованого невідомим художником-архітектором, можна сказати одне: це застигла музика в камені, створена по нотах якогось видатного зодчого разом з їх інструментальником-виконавцем будівельниками високого гарту.
Часто будинок називають торговим домом Зільбермана та братів Тиверовських. Але це не правильно. Будинок Тиверовських це окрема будівля, яка прилягала до описуваної споруди праворуч (дивлячись на фото). Візуально вони зливались і не дивно, що будівлю називають спільною назвою. Але якщо придивитись, то видно, що ліва частина не схожа на праву.
Відомо, що будинок зруйнували влітку 1919 року денікінці. Це сталося наприкінці серпня. Тоді Черкаси піддалося артилерійському обстрілу. Багато з снарядів потрапило в будинок Зільбермана і він згорів. Існує фотографія зруйнованої будівлі.
Це був саме той наступ денікінців, що залишив слід в історії черкаських вулиць Ільїна та Вербовецького, оскільки саме при ньому було вбито цих більшовиків. Також з приходом Добровольчої армії Денікіна в місті відбулись страшні єврейські погроми.
Рештки будинків Зільбермана та сусіднього Тиверовських знесли згодом і до 1955 року тут був пустир. Цього року тут побудували житловий будинок з магазином «Юний технік» на першому поверсі. Потім в приміщені розміщувався магазин «Sony», а зараз якась італійська кондитерська з класичними статуями.