Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /var/www/vhosts/history.cherkassy.ua/httpdocs/modules/mod_simple_informer/helper.php on line 48

На жаль, цього будинку вже немає. Найбільш прикро те, що його забрали не війна чи революція, а безглузде бажання звести на цьому місці щось нове. До правди сказати, будівля Житомирського не була архітектурним шедевром, не мала витончених форм будинку Щербини або казковості Блакитного Палацу. Та збудований на цьому місці медичний коледж також не шедевр… Невже в усіх Черкасах не знайшлося місця для будівлі коледжу, щоб не руйнувати, можливо найдавнішу на той час споруду міста? На жаль питання залишається риторичним. А будинку купця Житомирського вже не повернеш!

Будинок Житомирського був одним із перших двоповерхових будинків у місті. Його спорудили в середині ХІХ століття. Точна дата і ім’я архітектора ­– невідомі, але схоже, що його фасад був «зразковим» з тих, які зводились за проектами Гесте, Руска та інших.

Будівля приваблювала ошатністю та класичним стилем побудови.  Всі стіни обох поверхів були орнаментовані пілястрами. Вікна обрамлені красивими за формою наличниками. На другому поверсі вони прикрашалися тонкими рослинними орнаментами. В оздобленні фасадів відчувалися талановиті руки митців. Споруду зводили місцеві будівельники.

Про самого Житомирського дізнатися багато не довелось. Він був купцем першої гільдії. Відомо, що його ім’я починалось на літеру «Л». Якщо Ви пам’ятаєте післяреволюційну трагічну історію, що відбулась з грабарем Майбородою, то скажу з Житомирськими трапилось схоже. У серпні 1919 року їх будинок пограбували денікінцями, а сина Житомирського з його родиною було вбито.

Спочатку в будинку мешкала сім’я купця, а також був його торговий дім де він продав будівельні матеріали та хутряні вироби. Згодом, приміщення магазину почали здавати в оренду.

Схоже що не регулярний, але в приміщеннях будинку містився театр. Купець Житомирський надавав сцену для гастролей декілька сезонів поспіль. Початок спектаклів тут приходиться на 90-ті роки ХІХ століття. На другому поверсі будинку був невеличкий зал. Тут організували Громадський міський клуб, який залишився в цьому приміщенні і після переїзду сюди банку. Ще, до революції, тут містився Черкаський Сполучений банк і суконно-мануфактурний магазин. Будинок став прибутковим. Пізніше в будівлі збиралася Черкаська Рада робітничих, селянських і червоноармійських депутатів. Дивно, що комуністи знесли будівлю, яка сприяла насаджуванню радянської влади в Черкасах. А табличку, що про це свідчить, завбачливо перенесли на сусідню, сучасну будівлю.

З 1921 року в будинку розміщувався комсомольський клуб, а з 1930 він був відданий утвореній фельдшерсько-акушерській школі. Вона і була основою сучасного Черкаського медичного коледжу.

Втратили Черкаси будинок купця Житомирського на початку 70-х років ХХ століття. На жаль…

Додати коментар


Захисний код
Оновити

DiscoverCars WW