Наступна споруда міста має страшну та чорну славу. ЇЇ будинок заслужив за комуністичної влади. Звичайно він не єдиний в Черкасах, який в ті часи вселяв собою страх в душі місцевих мешканців та з пісні слів не викинеш. Поговоримо про це нижче, а зараз поринемо в більш світлі сторінки його літопису.
Мова зайшла про будинок Верлінського, який знаходиться на розі Дашкевича та Вишневецького. На вигляд це чудова недавно реконструйована споруда початку ХХ століття. На жаль ім’я архітектора залишається невідомим.
Будинок був побудований на кошти купця Н.Верлінського. Ким він був і чим займався поки достеменно невідомо, але завдяки телефонному довіднику 1909 року, під цим прізвищем значаться лісозавод та лісовий склад. Певно, купець також мав і інший бізнес.
Небагато відомо і про саму споруду. ЇЇ було відкрито як готель «Древня Русь». Згодом, вже при більшовиках тут розмістили реальне училище (вихованці якого конфліктували з учнями міністерської гімназії через дорогу). В 1937 році тут перебувало управління НКВД. За німецької окупації в будинку знаходилось гестапо. Після війни споруду зайняло міське управління міліції. Потім тут знаходився молодіжний клуб та профспілкові організації. Зараз будинок використовується, як житловий.
Існує думка, що певний час приміщення цього, тоді ще готелю, винаймала гімназія Самойловської. Існує фото з написом, що це саме вона. Можливо її приміщення було у лівому крилі в двір. Та немає впевненості, що це саме будинок Верлінського на фото, а ще, як я вже не раз переконався, не треба довіряти написам на фото (особливо написам зробленими набагато пізніше ніж саме фото).
Будинок Верлінського витримав реконструкцію. До нього було добудовано третій поверх, що помітно на стінах споруди, що виходить на подвір’я.
Під кінець розповіді про будинок Верлінського повернемось до моторошної сторінки у історії цієї споруди. Оскільки в 1937 році тут було НКВД, то і всі злочини та вбивства, які творила ця організація відбувались саме в його підвалах. Не менше горя додало до хронік цього будинку і німецьке гестапо. Тепер вже фашистські злочини мали місце все в тих же підвалах. Певно саме тоді і з’явилось його народна назва ― «карлуха», через розташування споруди на вулиці Дашкевича (колишня Карла Маркса). В ті часи люди боялися цього будинку. Та й зараз слово «карлуха» визиває у черкащан недобрі спогади.
А з уже згаданими підвалами пов’язана одна міська легенда. Серед людей ходить думка, що вони повністю залиті бетоном, через величезну кількість привидів замордованих у них людей.