Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /var/www/vhosts/history.cherkassy.ua/httpdocs/modules/mod_simple_informer/helper.php on line 48

А от про наступну споруду дореволюційних Черкас відомо дуже мало. Тому і стаття вийде невеличкою.

Я завжди вважав цей будинок зведеним у сталінські часи. Щось в його архітектурі нагадувало мені типові радянські магазини того часу. Та це виявилось не так, хоч і заглядаючи у минуле цієї будівлі, стає зрозуміла моя помилка.

Багато народжених у 80-ті (або ще раніше) роки з радістю і захопленням у серці згадує своє відвідання цього магазину. Я, до речі, одного разу вчинив такий скандал через не куплену іграшку, що не замовкав аж до самого дому. А взагалі хто так не робив? Дивлячись старий радянський мультик про дядю Стьопу, як хуліган руйнує іграшки в магазині, або про іграшкових футболістів, за яких вболівали всі іграшки дитячого магазину, в уяві постає саме ця будівля. Так, це споруда  радянського магазину, який носив дзвінку і таку привабливу назву – «Дитячий світ».

Будинок зведений на початку ХХ століття. Як і до кожної черкаської споруди ім’я архітектора, якої – невідоме, існує думка, що запроектував її Городецький. Так це чи ні вже неможливо дізнатись, тим більш, що оригінального в ній залишилось небагато. Отож підведемо підсумок: дата зведення – невідома, архітектор – невідомий.

До жовтневого перевороту тут містився універсальний магазин, а також інші крамниці купців братів Малишевих. Ці ж підприємці тут торгували і колоніальними товарами. Так називалась продукція, яка завозилася до Європи з її африканських, азіатських та американських колоній.

Після революції з 1917 по 1925 рік будинок використовувався як спортивний центр Всеобучу. Це система обов’язкової військової підготовки громадян, яка існувала в РРФСР і Радянському Союзі. Звідси вийшло багато перспективних спортсменів, які прославили Черкаси. Серед них чемпіон України з легкої атлетики Микола Багрін та рекордсмен-легкоатлет Гренаківський. А також спортсмени, які виконували унікальні гімнастичні номери – Федір Якутович та Борзяк. Перший, до речі, мав дуже цікаву біографію, про яку варто написати окрему статтю. Якутович закінчив свою кар’єру у Війську Польському.

У 60-х роках будинок зазнав реконструкції. До нього був добудований третій поверх.

Існує старе фото, де гімназисти-прогульники розмовляють із міськими жандармами, певно пояснюючи їм свою відсутність на заняттях. Так і зараз сучасні правоохоронці полюють на гультяїв з пивом у руках.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

DiscoverCars WW