Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /var/www/vhosts/history.cherkassy.ua/httpdocs/modules/mod_simple_informer/helper.php on line 48

А тепер перенесемося у район міста, що відомий усім під назвою «Порти». Саме в цій місцевості знаходиться невеличка вулиця Владислава Волкова. Її розміри неначе натякають на об’єм усієї статті. Але не зважаючи на всі перестороги, почну.

Вулиця Волкова розпочинається від Гагаріна на виїзді з Митниці. Далі вона тягнеться на два квартали, неначе продовжуючи Гагаріна до перехрестя з Чорновола, і вже там, згинаючись паралельно бульвару Шевченка, випростовується ще на два квартали, аж до Різдвяної.

Вперше вулиця згадується 1888 року під назвою Гостромогильна. Ця назва пішла від високого (5-6 метрів) скіфського кургану, що розташовувався на перехресті з вулицею Кобзарською (раніше Волкова була довшою). Курган почали знищувати ще перед Першою світовою, а остаточно зруйнували 1932 року.

Як зазначає черкаський історик Михайло Сиволап «Гострими могилами в Україні називають виключно скіфські кургани. Скіфські кургани маючи вік 2,5 тисяч років. Вони більш круті, ніж в ранні епохи. Курган був великого розміру, це свідчить, що там обов’язково мав бути представник аристократії вищого ешелону суспільства».

1941 року вулицю перейменовано на честь Ворошилова – першого маршалу СРСР, командувачем операції з придушення Куренівського повстання, учасника сталінських репресій. За німецької окупації вулиця називалась Мазепинською. 1957 року були спроби повернути їй історичну назву, але тоді вулиця стала Фестивальною. З 1971 року носить сучасну назву – на честь загиблого космонавта «Союзу-11» Владислава Волкова.

Раніше, вулиця була значно довшою. Ще в після воєнні роки вона простягалася аж до Добровольського. Квартал від Іллєнка до Чехова зник під час розбудови черкаського МашБуду. Після перехрестя з Різдвяною, вулиця Волкова впирається (отже і закінчується) котельнею. Точно не знаю, але ймовірно, що квартал від Різдвяної до Іллєнка зник через будівництво школи №9. Підозрюю, що безіменний провулок обабіч котельні і був у минулому описуваною вулицею. Раніше на ньому знаходились приватні будинки.

Про наступний квартал між Іллєнка та Чехова було уже сказано, але доповню, що МашБуд того часу був по ліву сторону Волкова (ближче до Дніпра). Праворуч розташовувалась приватна забудова. Від Чехова до Кобзарської, минаючи «славнозвісні» бані, проходить дворовий проїзд, що схоже, був раніше описуваною вулицею. Цей квартал зник через будівництво багатоквартирних будинків та дитсадка. Між Кобзарською та Добровольського займає школа №15. До речі, будинок у дворі цього кварталу (Амброса 96/2) існував ще як мінімум у довоєнний період. Раніше в цих кварталах була приватна забудова.

Закінчувалась вулиця Волкова впираючись в споруди рафінадного заводу.

Та вулиця не завжди зменшувалась, 1967 року до неї було приєднано провулки Чернишевського та Тургєнєва. Точно сказати не можу де вони розташовувались, але схоже це відгалуження у третьому кварталі, якраз напроти 2-ї поліклініки.

Раніше на вулиці розміщувались в основному приватні будинки і городи. Це не стосується її частини, що прилягала до МашБуду. Також у кварталі де розміщувалась Різдвяно-Богородицька церква (між Новопречистинською та Різдвяною, тобто ринок «Сєдова») майже не було забудови.

Певно це і все. Якихось історичних будівель вулиця Волкова не має. Раніше була Гостра Могила, але зараз навіть місце де вона була - це вже друга вулиця. На розі з Новопречистинською до серпня 1941 року стояла височенна каланча і, відповідно, пожежна частина. Вона була знищена відступаючою Червоною армією разом із Різдвяно-Богородицькою церквою. Каміння, яке розлетілось під час вибуху, завдало значних руйнувань сусіднім хатам.

Волкова не цікава історичними будівлями, але дуже цікава своєю географією. Цікава історією зникнення значної її частини та обставинами, що привели до цього.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

DiscoverCars WW