Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /var/www/vhosts/history.cherkassy.ua/httpdocs/modules/mod_simple_informer/helper.php on line 48

1975 року відкрито кінотеатр "Романтик", а 1992 року відкрито художній музей

Ще одна з давніх казбетських вулиць – Університетська. Вона була утворена у 1884 році під назвою Крайня. Певно, це ім’я вона носила через те, що на той час була околицею Черкас. У 1893 році вулицю перейменовано на Лісну (через близькість до Соснівки). За радянської влади (1923 рік) вона носила ім’я Вацлава Воровського, якого 19 травня саме цього року застрелено в Лозані. Він був одним із перших радянських дипломатів. А от у 1996 році вулиця перейменована на честь 75-річчя Черкаського національного університету на Університетську.

Вулиця розташована перпендикулярно бульвару Шевченка. Вона бере початок від Кавказької і, продовжуючись на 7 кварталів, закінчується насипом черкаської залізниці.

На початку ХХ століття почалась забудова невеликими хатами-мазанками рибалок та ремісників. Та, подекуди, з’являлись і цегляні будинки заможних міщан. На перехресті з вулицею Шевченка, існувала невелика площа, на якій незабаром виник відомий у місті базар, названий Казбетським. Звичайно, раніше, він був більше теперішнього. Але відрадно, що і тепер, до вже існуючих байок базару, додаються нові і нові. Це був, в основному, рибний базар, але також можна було придбати городину і фрукти.

Напроти, там де зараз знаходиться новий корпус університету, спорудили невеличку церкву Святої Покрови. Парафія була дуже бідною. З приходом більшовиків богослужіння припинили, але вони були відновлені на прохання жителів міста у 1944 році. У 50-х церкву знову закрили. Остаточно зруйнували при будівництві уже згаданого корпусу університету. Зараз, неподалік, відбудували нову капличку, певно у згадку про зруйновану. При церкві була церковно-приходська школа. Згодом, в її приміщенні розмістилась напівсетедня (семирічна) загальноосвітня школа №8, що діяла тут до 1964 року. А потім переїхала на вулицю Смілянську. У серпні 1941 року у приміщенні школи розмістився командний пункт 38-ї армії під командуванням генерал-лейтенанта Рябшева. Навпроти, знаходився будинок, у якому був армійський політвідділ. А от вже після переїзду у 1964 році, в приміщенні школи розмістилось управління автоінспекції. Тепер тут знаходиться бібліотека ЧНУ.

Біля церкви існував великий сквер. Тут знаходились літній кінотеатр, естрада, тир, бібліотека. Традиційно, для того часу, висів на високому стовпі чотирикутний радіо гучномовець. У 1941 році тут організували збірний військовий пункт для відправки мобілізованих на фронт. Сквер проіснував до 60-х років. Згодом тут була побудована друга міська лазня, яку знесли на початку 90-х.

Додати коментар


Захисний код
Оновити