Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /var/www/vhosts/history.cherkassy.ua/httpdocs/modules/mod_simple_informer/helper.php on line 48

Тиха і привітна вулиця Кірова зустрічає нас своєю зеленю та старовинною історією. На ряду з вулицею Гоголя, я б назвав цей район «тихим центром» нашого міста. Всього в декількох кварталах звідси шумлять чисельні автомагістралі Черкас, а тут серед чисельних дерев потрапляєш ніби у минуле нашого міста.

Вулиця змінювала свою назву сім разів. Вперше вона згадується у 1879 році як Динькевичевська. Схоже ця назва походить від приз віща «Дінкєвіч», що дуже часто зустрічається серед представників єврейської національності. Потім з 1893 по 1908 рік вулиця називається Музикантською. Ця назва також є не досить зрозумілою. Певно на вулиці були якісь музичні заклади. З 1908 по 1923 рік – вулиця Володимирівська (схоже на честь київського князя). З 1923 по 1941 рік вулиця носила ім’я якось Будника. Вияснити хто це я не зміг, але схоже Будник по-перше був кимось місцевим (оскільки немає інформації), а по-друге комуністом (бо за німецької окупації вулиця була перейменована). З 1941 – Кірова. З 1941 по 1943 – Косинською (певно на честь Криштофа Косинського). Ну з 1943 по сьогодення знову її назва Кірова.

Як зараз, так і сто років тому над вулицею, над нижньою частиною міста височіє пожежна каланча. Особлива увага приділялася міським підприємствам, лісопильням та складам на Подолі та Митниці.

Раніше вулиця була забудована дуже різноманітно. Мішанина архітектурних стилів, асорті з добротних цегляних будинків та бідняцьким мазанок, а ще розмаїття зелені створювало незабутній стиль та своєрідну гармонічність цієї вулиці.

У районі черкаського Хрещатика селились переважно промисловці, купці, лікарі, військові, вчителі та духовенство. Декілька з їх будинків залишилось і до тепер. На перетину вулиці Кірова з бульваром Шевченка стоїть будинок в якому зараз розташована аптека-музей. Він збудований у 1895 році. У 20-х роках тут розміщувався черкаський відділ ГПУ (государственное политическое управление) і тут же проживав його тодішній начальник Бєргавінов С.А. і перший черкаський воєнком Рябоконь Г.Н.

На місці теперішнього будинку ТСОУ (колишній ДОСААФ) раніше був перший в Черкасах дитячий садочок. До революції цей будинок належав лікарю Орловецькому. Прямуючи далі по вулиці, на місці кінотеатру «Салют» та дитячої бібліотеки, до 80-х років розташовувались будинки, які мали свою історію. На жаль вона нам не відома. До побудови багатоповерхівок, що напроти, тут розташовувався дитячий будинок.

Цікавий з історичної точки зору і будинок колишньої єврейської лікарні, що на розі Кірова та Благовісної. До революції, як згадується в довіднику „Весь г. Черкассы” за 1911 р., євреї, яких у місті було тоді понад 12 тисяч, жили своїм відокремленим життям. Про духовне й матеріальне забезпечення цієї частини мешканців Черкас дбала єврейська громада на чолі з сановними особами. Вона утримувала лікарню, богадільню, талмуд-тору (початкову школу), дешеву їдальню, молитовний будинок тощо. Основними джерелами фінансування були так званий "коробочний збір" (податок в середині громади, головним чином на кошерне м’ясо) та пожертви багатих мешканців міста. Існувало ще товариство допомоги бідним євреям на чолі з головою управління - черкаським багачем, власником тютюнової фабрики Зарицьким. Духовне життя громади уособлювало єврейське літературне товариство, понад двісті учасників якого щосуботи збиралися в приміщенні талмуд-тори. Єврейську лікарню почали будувати на початку ХХ століття за ініціативи місцевого лікаря Монасевича В.І. Він створив раду єврейської лікарні, до якої ввійшли: Гаркавенко М.Р. (міський голова), Діккер Л.І. (аптекар), Гольман В.І. (лікар), Зарицький А.А. та Грінблат І.А. (підприємці). Радою було зібрано необхідні кошти та замовлений проект. Будівлю споруджували черкаські майстри. Лікарня розмістилась на тодішній околиці міста – Сінній площі і була невелика (20 ліжок). Споруда була добре обладнана і майстерно оздоблена. Персонал очолив один з членів ради - Гольман. Після революції тут розміщується пологовий будинок (у 60-х переїхав на Чехова). Зараз це частина дитячої поліклініки.

Вулиця закінчується кварталом де раніше була розташована Сінна площа та вулицею Ільїна.

Коментарі  

#1 Наталья Машинецкая 28.02.2018, 15:29
Аптека-музей находится по адресу Крещатик , 251 , а не на углу Святороицкой-Шевченко. http://www.0472.ua/catalog/full/1922
Цитата