Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /var/www/vhosts/history.cherkassy.ua/httpdocs/modules/mod_simple_informer/helper.php on line 48

1885 року народилася прозаїк, перкладач Н.Г.Трикулевська-Дубровська, 1958 року Черкаську область нагороджено орденом Леніна

Чому саме ця споруда міста у мене асоціюється з єврейською громадою? Точної відповіді не маю. Можливо саме через те, що на Замковому узвозі, а також біля Старого базару організувалось єврейське гетто. А можливо просто через відверто іудейське прізвище… Отже, будинок Куперштейна.

Почнемо. Будинок Куперштейна зведений невідомим архітектором на прикінці ХІХ століття. Точніше у 1890-ті роки. Він розташувався на розі вулиць Гагаріна та Замкового узвозу (тоді ― Єврейської та Старобазарної). Будівництво замовив лохвицький підприємець Куперштейн.

Куперштейн розмістив на першому поверсі будівлі швейну майстерню. Жовтневий переворот вніс корективи до списку мешканців. Перший поверх зайняв Подільський відділок міліції, а в другий ­­­- митницька та подільська біднота. З часом у будинку утворився гуртожиток. У Другу Світову споруда сильно постраждала. Саме в районі Старого базару існував міст через Дніпро. Під час відступу Червоної армії (у 1941), німецька авіація била саме по цій переправі, тому багато снарядів влучило  в будинок. А на його подвір’ї була величезна вирва від вибуху потужної авіабомби. Після війни (з весни 1944) у будинку розміщувалась одна з служб Дніпровської військової флотилії (другий поверх використовувався як номери матросів). Та, схоже, довго вони тут не пробули. Флотилію (ще її називали Пінською) розформували навесні 1945 року, після переможної ходи річкових моряків до самого Берліну (точніше Шпреє). Зараз будинок використовується як житловий.

Саме в цьому будинку виріс герой Радянського Союзу – танкіст Ізраїль Куперштейн. Немає можливості установити родства Ізраїля з господарями будинку. Та є деякі факти. Ізраїль Куперштейн народився 1915 року в місті Черкаси у сім’ї робочого. Але можливо просто герой невказав свого родства з лохвицьким купцем?

Додати коментар


Захисний код
Оновити

DiscoverCars WW